Przejdź do treści
Polska od gór do morza
Polska południowa
Polska południowa od zachodu do wschodu
Polska północna
Przejdź do stopki

Gminy pomogą po europejsku

Treść

Gminy będą mogły udzielać pomocy inwestorom na nowych zasadach, które określi rozporządzenie Komisji Europejskiej (KE). Rozporządzenie ma być przyjęte przez KE w październiku i będzie obowiązywać po 1 stycznia 2007 r. - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Zbigniew Dynak.

Dynak wyjaśnił, że polityka Unii w tym zakresie polega na decentralizacji decyzji. Chodzi o to, żeby urzędnicy w Brukseli jak najmniej decydowali o szczegółowych formach pomocy inwestorom, a jak najwięcej mieli do powiedzenia w tej sprawie urzędnicy w państwach członkowskich.

"Przyjęte przez KE rozporządzenie będzie podstawą do wydania przez polski rząd przepisów dotyczących warunków udzielenia regionalnej pomocy inwestycyjnej w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości" - powiedział Dynak. Jak wyjaśnił, projekt rozporządzenia KE jest przedmiotem konsultacji z państwami członkowskimi i jego żadne szczegółowe rozwiązania nie są jeszcze znane.

W Sejmie posłowie wysłuchali - na wniosek PiS - informacji na temat możliwości udzielania przez gminy pomocy regionalnej na wsparcie nowych inwestycji.

Andrzej Walkowiak (PiS) zastanawiał się podczas dyskusji, jakie przepisy będą obowiązywały po 1 stycznia 2007 r. Przypomniał, że rozporządzenie o szybkiej ścieżce udzielania pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości obowiązuje tylko do końca roku.

Od 24 sierpnia br. gminy nie muszą już zgłaszać faktu zwolnienia z podatku ani polskiemu Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów ani Komisji Europejskiej. Gminy mogą same określić okres, na który udzielą pomocy oraz procedurę ubiegania się o nią. "Jest to wzmocnienie samorządności i pozycji samorządów lokalnych" - uważa Walkowiak.
(PAP)

2006-09-08

Autor: wa